Достапни линкови

Ќе продолжат ли рестриктивните мерки?


отворени дуќани, коронавирус

На денешниот состанок на главниот кризен штаб, како што вчера најави премиерот Оливер Спасовски ќе се разговара за натамошниот тек на рестриктивните мерки. Според него, нивното олабавување и нормализирањето на состојбата ќе зависи од развојот на ширење на коронавирусот, а одлуките како и досега ќе се носат врз основа на мислењата на стручните луѓе односно епидемиолозите од Комисијата за заразни болести.

Пендаровски: Потребни се уште 14 дена вонредна состојба

„Најважно е не само да ги вратиме мерките, туку и да ја одржиме состојбата на ова ниво што го имаме денеска, а тоа е стабилна здравствена состојба во која здравствениот систем ќе може да одговори на состојбите пред нас“, рече Спасовски.

Филипче: Оздравени 91 отсто од здравствените работници

Во меѓувреме, министерот за здравство Венко Филипче информираше дека регистрирани се 26 оздравени пациенти, а починале тројца пациенти. Во изминатите 24 часа направени се 426 тестирања, а регистрирани се 30 нови случаи на ковид-19.

XS
SM
MD
LG