Достапни линкови

117 годишнина од смртта на Гоце Делчев


Гоце Делчев, 1900 година

Денеска се одбележува 117-годишнина од смртта на македонскиот револуционер Гоце Делчев, Делчев е роден на 4 февруари 1872 година во Кукуш, а загинал во селото Баница на денешен ден во 1903 година, по долга и измачувачка битка со турската војска. Делчев е идеолог, организатор, водач на македонското револуционерно национално ослободително движење и еден од творците на револуционерните правни акти.

Пендаровски и владата се дистанцираат од ставовите на Малески

По повод годишнината од смртта на Гоце Делчев, потпретседателката на Собранието на Република Северна Македонија, Фросина Ташевска-Ременски, денеска во црквата „Свети Спас“, на гробот на Гоце Делчев, ќе положи венец свежо цвеќе.

XS
SM
MD
LG