Достапни линкови

Италијанскиот премиер ветува отворање на училиштата во септември


Италијанскиот премиер Џузепе Конте

Италијанскиот премиер Џузепе Конте ветува дека училиштата ќе бидат отворени во септември, наведувајќи дека тоа е за да не се игра со здравјето на децата, пренесува денеска весникот Република.
„Училиштата се во фокусот на нашите мисли и повторно ќе бидат отворени во септември. Но, сите подготвени сценарија на одборот на стручњаци предвидуваа високи ризици за зараза во случај на повторно отворање на училиштата [пред септември]. Во прашање е здравјето на нашите деца“, вели Конте за Република.

Училиштата беа затворени од почетокот на март поради пандемијата на коронавирус, од кој во земјата, која е најтешко погодена во Европа, досега починаа над 26 илјади луѓе.

Конте исто така потврди дека владата работи на план за ублажување на мерките за изолација и повторно отворање на индустриските активности од 4 мај.

„Сè уште не може да ја вратиме целосната слобода на движење, но ќе направиме да дозволиме повеќе движење, со задржување на гаранциите за превенција и запирање на заразата“, рече Конте.

XS
SM
MD
LG