Достапни линкови

За две недели во САД двојно се зголемил бројот на заразени - 800.000


САД - протест против рестриктивните мерки во борбата против коронавирусот

Случаите на коронавирус на САД достигнаа 800.000, двојно повеќе отколку пред две недели. Соединетите држави досега имаат најголем број потврдени случаи на коронавирус во светот, скоро четири пати повеќе инфекции отколку Шпанија, земја која е на второто место по инфицирани. На глобално ниво, случаите во вторникот достигнаа 2,5 милиони. Новите пријавени случаи на САД се чини дека забавуваат оваа недела. Забележан е пораст за помалку од 30.000 на ден за последните три дена. Соединетите држави имаа рекордни 35.392 случаи на 4 април.

Трамп ја запира имиграцијата за да ги заштити работните места

Медицинските експерти предупредуваат дека зголеменото тестирање ќе биде потребно за укинување на мерките за престој во домашни услови, за кои експертите велат дека се неопходни за забавување на ширењето на високо заразната респираторна болест. Сепак, мерките ја погодија економијата и принудија повеќе од 22 милиони луѓе да аплицираат за бенефиции за невработеност во минатиот месец. Смртните случаи во САД се скоро 45.000.

XS
SM
MD
LG