Достапни линкови

Светските лидери против одлуката на Трамп за СЗО


Претседателот на САД Доналд Трамп

Светските лидери го осудија потегот на претседателот на САД Доналд Трамп кој скрати од парите што земјата и ги дава на Светската здравствена организација (СЗО), која во моментов се справува со пандемијата на коронавирус.

ЕУ, Русија, Кина, Обединетите нации и експерти од целиот свет остро го критикуваа Трам кој и скрати на СЗО речиси половина милијарда долари.

Германскиот министер за надворешни работи Хајко Маас на Твитер напиша дека нема да помогне обвинувањето на другите и дека една од најдобрите инвестиции е зајакнување на ОН, пред сè на СЗО.

Вчера Трамп обвини дека СЗО сериозно погрешно управува со кризата и поради тоа дал наредба да се запре приливот во СЗО, бидејќи „не успеа во својата основна должност и за тоа мора да одговора“.

Соединетите Американски Држави се најголемиот донатор на СЗО.

Потегот на Трам го критикуваше и доктор Патрис Харис, претседател на Американското медицинско здружение, кој вели дека тоа е опасен чекор во погрешна насока и тоа нема да го олесни поразот на Ковид-19. Тој повика Трамп да го преиспита својот став.

Ко-основач на Мајкрософт, Бил Гејтс, чија фондација е втор по големина донатор на СЗО, на Твитер напиша дека запирањето на финансирањето за здравственото тело на ОН за време на глобалната здравствена криза е толку опасно, колку што звучи.

Кинеските власти ги повикаа САД да ги исполнат своите обврски кон СЗО. И потпретседател на ЕК Жозеп Борел вели дека нема оправдување на потегот на Трамп.

Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш изјави дека сега не е време да се намалат ресурсите за СЗО или на која било друга хуманитарна организација што се бори против коронавирусот.

XS
SM
MD
LG