Достапни линкови

Макрон го продолжи карантинот во Франција до 11-ти мај


Емануел Макрон во телевизиското обраќање до Французите за пандемијата на коронавирусот во земјата

Францускиот претседател Емануел Макрон изјави дека го продолжува карантинот на населението до 11-ти мај. „Најстрогиот карантин ќе биде продолжен до 11 мај“, рече Макрон во телевизиското обраќање до Французите за пандемијата на коронавирусот во земјата.

ЕУ се согласи за пакет помош од 500 милијарди евра

Тој прецизира дека карантинот ќе биде до 11 мај доколку граѓаните продолжат одговорно да ги почитуваат мерките против ширење на инфекцијата. Околу 67 милиони Французи се повикани на 17 март да не ги напуштаат своите домови, а доколку треба, го можат тоа само во исклучителни прилики – за купување храна и од здравствени причини.

XS
SM
MD
LG