Достапни линкови

Трамп: САД имаат нов брз тест за коронавирус, резултат за 5 минути


Претседателот на САД, Доналд Трамп

Претседателот на САД, Доналд Трамп синоќа на новинарите во Белата куќа им претстави нов брз тест на новинарите, кој треба да може да потврди позитивен резултат на вирусот на корона за само пет минути. Постарите тестови, развиени во лаборатории, можат да дадат резултати за четири до осум часа.

Трамп ја продолжи препораката за останување дома за 30 дена

Здравствените експерти велат дека во САД треба да бидат тестирани од 100.000 до 150.000 луѓе дневно за да се следи и да се спречи ширењето на коронавирусот. САД сега се светски лидер во однос на инфекциите, со повеќе од 143.000 потврдени случаи.

XS
SM
MD
LG