Достапни линкови

Чулев: МВР најостро против ширењето лажни вести за коронавирусот


Наќе Чулев, министер за внатрешни работи.

Министерството за внатрешни работи најостро ќе постапи против сите оние лица кои ќе објават на социјалните мрежи лажни вести кои ќе предизвикаат вознемиреност и паника кај граѓаните, истакна министерот за внатрешни работи Наќе Чулев во емисијата Топ тема на телевизија Телма. Една од обврските на МВР, како што рече тој, е зачувување на јавниот ред и мир, а тоа е спречување на паника и хаос меѓу граѓаните.

МВР поднело 15 пријави за лажни вести за ситуацијата со коронавирусот

За таа цел, додаде тој, Одделот за компјутерски криминал и дигитална форензика презема континуирани активности преку следење на профилите и активности на социјалните мрежи и утврдување на сите оние случаи доколку се работи за ширење лажни вести поврзани со активностите што ги преземаат институциите во борбата против ширење на вирусот Ковид-19. Досега МВР има поднесено осум соодветни известувања до ОЈО, а за две уште се чека одговор од фејсбук и од твитер. Се работи најчесто за случаи каде се изнесуваат погрешни или лажни инфромации за луѓе заболени од коронавирусот..

XS
SM
MD
LG