Достапни линкови

Урсула фон дер Лaен: Иднината на Западен Балкан е во ЕУ


Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лaен

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лaен, оцени дека одлуката за почеток на пристапните преговори со Северна Македонија и Албанија претставува одлични вести за Западниот Балкан и за Унијата.

„Одлични вести за Западниот Балкан и за ЕУ. Задоволна сум што земјите членки дадоа зелено светло за почеток на преговорите за членство со Албанија и Северна Македонија. Се надевам дека лидерите на ЕУ ќе ја одобрат оваа недела. Иднината на Западен Балкан е во ЕУ. Честитки до Еди Рама и Оливер Спасовски“, објави Фон дер Лаен на Твитер.

XS
SM
MD
LG