Достапни линкови

Бугарските пратеници го одобрија ветото на Радев


Претседателот на Бугарија Румен Радев

Бугарските пратениците го одобрија ветото што претседателот на Бугарија Румен Радев го наложи за спорните текстови од Законот за мерки при вонредни состојби.

Вчера, претседателот Радев стави вето на два текста на закони – за санкции за ширење лажни вести и ограничување на цените за сите производи. При повторно разгледување, пратениците ги отфрлија текстовите со 118 гласа, само 14 гласаа „за“, а 56 воздржани.

Утрово, на состанокот на правната комисијата, пратениците едногласно го усвоија ветото на Радев.

Радев рече дека мерките за спречување на ширењето на коронавирусот се крајно рестриктивни, а во оние за помош за економијата има недостатоци.

Меѓу мерките со кои претседателот не се согласува е дозволата на властите да ги следат мобилните телефони на граѓаните за да се осигураат дека тие го почитуваат карантинот.

XS
SM
MD
LG