Достапни линкови

Иран бара пари од ММФ за борба против коронавирусот


Болница во Иран.

Во Иран денеска починале уште 75 луѓе од коронавирус, со што бројката на починати сега изнесува 429 година. Властите во Иран од Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) побараа заем за борба против заразата.

Од иранското Министерството за здравство денеска соопштија дека во изминатите 24 часа во земјата се идентификувани 1.075 нови потврдени случаи на инфекција со КОВИД-19, со што вкупниот број достигна 10.075.

Централната банка на Иран соопшти дека побарала од ММФ 5 милијарди американски долари за да се справат со новиот вирус. финансирање за напорите на земјата за борба против заразата.

Од ММФ соопштија дека се подготвени да ги поддржува земјите преку брз финансиски инструмент.

Избувнувањето на коронавирусот ги разгори економските проблеми на Иран. Соседите ги затворија своите граници кон Иран и ги прекинаа авионските врски.

XS
SM
MD
LG