Достапни линкови

Потопло од Дојран – на Антарктикот измерени 20,75 степени


Научниците на Антарктикот измерија нов рекорд на температурата, 20,75 степени целзиусови, со што за првпат се надминати 20 степени, јавува агенцијата Франс Прес.

„Никогаш не сме виделе толку висока температура на Антарктик“, рече бразилскиот научник Карлос Шаефер. Тој предупреди дека температурата измерена во набљудувачката станица на 9 февруари не треба да се гледа во рамки на трендот на климатски промени, бидејќи е еднократна температура и не е дел од долгорочно набљудување и истражување. Но, како и да, е високите температури на ледениот континент ги зголемуваат загрижувањата за глобалното затоплување.

На 6 февруари, пак, температурата во северниот дел на Антарктикот достигна до 18,3 целзиусови степени што беше нов топлотен рекорд на замрзнатиот континент, надминувајќи го претходниот рекорд евидентиран во март 2015 година од 17,5 степени.

XS
SM
MD
LG