Достапни линкови

ОАЕ го потврдија апсењето на бугарскиот тајкун Божков


Васил Божков

Бугарскиот јавен обвинител Иван Гешев денеска изјави дека апсењето на бугарски тајкун Васил Божков во Обединетите Арапски Емирати, заедно со уште две лица е официјално потврдено. Тој додаде дека следува процедура на испраќање документи за негова екстрадиција.

Против Божков е покрената истрага за лажирање игри на среќа, а неговиот соработник, бизнисменот Борис Бекијаров вчера беше уапсен на аеродромот во Виена. Директорот на Комисијата за игри на среќа, Александар Георгиев беше приведен во Софија и призна дека го заштитувал бизнисот на Божков.

Уапсен бугарскиот тајкун Васил Божков

Според бугарското Обвинителство, организираната криминална група, предводена од Божков, дејствува низ цела Бугарија од 2014 година и е формирана со цел да врши принуда, изнуда, перење пари.

XS
SM
MD
LG