Достапни линкови

Шилегов: увезениот отпад се користел за индустриски цели


Архивска фотографија- градоначалникот на Скопје Петре Шилегов

Градоначалникот на Град Скопје Петре Шилегов денеска одговорајќи на новинарско прашање дека во земјава во период од две години се увезени околу седум милиони тони отпад рече дека од она што го дознал од Министерството за животна средина, не станува за отпад што се депонира, туку за отпад што се користи во индустриски цели.

„Министерството за животна средина и просторно планирање ја има точната евиденција и на количините и на субјкетите и на бројот на дозволите што се издадени, меѓутоа по она што од таму ми е кажано не станува збор за отпад кој се депонира, туку за отпад што се користи во индустриски цели, податок што е куриозитетен е дека најголем увозник се јавува „Макстил“, а предмет на увоз отпад е старо железо“, рече Шилегов.

Радио Слободна Европа вчера објави дека според статистичките од 2012 до 2014 година во земјата биле увезени над осум милиони и 200 илјади тони отпад од кои најмногу од соседна Бугарија.

XS
SM
MD
LG