Достапни линкови

Гутереш: Светот не може да дозволи уште една војна во Заливот


Антонио Гутереш

„Светот не може да дозволи уште една војна во Заливот“, изјави генералниот секретар на Обединетите Нации Антонио Гутереш по денешниот атентатот на иранскиот генерал Касем Солејмани, од страна на САД во Багдад.

Бидејќи Иран веќе се закани со одмазда, Гутереш во кратката изјава ги повика „лидерите на максимална воздржаност во ова време на тензии“.

XS
SM
MD
LG