Достапни линкови

Пендаровски пред средбата со Макрон - Да не одиме со преголеми очекувања


Францускиот претседател Емануел Макрон и македонскиот претседател Стево Пендаровски

Претседателот Стево Пендаровски во пресрет на средбата со францускиот претседател Емануел Макрон вели дека земјава е подготвена за преговори брз разлика каква ќе биде методологијата за реформи во ЕУ, но сака да знае кога навистина ќе почнеме со преговори.

Тој вели дека новата методологија нека биде и петпати посилна и потемелна, земјава има тимови кои се подготвени да влезат во таков тип преговори.

Ние реформите, истакна Пендаровски, не ги правиме за европските бирократи, туку ги правиме за нашите граѓани и промената на името не е единствен наш адут.

Тој вели дека не треба да се има илузии дека постои човек на светот што ќе оди и ќе го разубедува францускиот претседател да ни даде датум за преговори.

„Ние сме мала држава, имаме силни аргументи кои ќе бидат кажани на таа средба, меѓутоа да не одиме со преголеми очекувања, затоа што ниту Америка, ниту Германија, никој никогаш не може да го убедува претседателот на Франција“, изјави Пендаровски.

XS
SM
MD
LG