Достапни линкови

Најмалку 10 загинати демонстранти во Ирак


Багдад

Шестмина демонстранти биле убиени од ирачките безбедносни сили во Багдад и четворица други во Басра за време на антивладните протести кои не покажуваат знаци на смирување. Демонстрантите во Багдад се обиделе да стигнат до „зелената зона“, дел од Багдад каде што се наоѓаат владини институции и многу амбасади. Во текот на протестот биле ранети 40 луѓе. Протестите почнаа во минатиот месец поради корупцијата, невработеноста и недостигот на основни услуги.

XS
SM
MD
LG