Достапни линкови

Британската полиција открила 39 тела во камион од Бугарија


Британска полиција.

Британската полиција открила 39 тела во камион што дошол од Бугарија. Полицијата денеска соопшти дека го уапсиле 25-годишниот возач на камионот, кој е од Северна Ирска, под сомнение за убиство. Телата на 38 возрасни луѓе и на едeн тинејџер се пронајдени во индустриска зона во близина на Лондон.

Началникот на полицијата, Ендрју Маринер, изјави дека истрагата е во тек за да се утврди што се случило.

„Ова е трагичен инцидент во кој голем број луѓе го загубија животот“, рече тој.

Началникот изјави дека камионот е од Бугарија и влегол во земјата во сабота на 19 октомври.

XS
SM
MD
LG