Достапни линкови

Меркел - На Северна Македонија ќе се навратиме на следниот самит


Не успеавме да постигнеме консензус за пристапување на Северна Македонија во ЕУ, ќе се навратиме пак на самитот во Загреб, рече германската канцеларка Ангела Меркел денеска во Брисел.

Од јануари 2020 година Хрватска го презема претседавањето со ЕУ.

Ставот на Германија беше дека треба да почнат преговори, но немаше консензус и не донесовме заклучок, рече таа.

XS
SM
MD
LG