Достапни линкови

Курдите се согласија за прекин на огнот во североисточниот дел на Сирија


Курдските сириски демократски сили соопштија денеска дека се подготвени да се приклучат кон прекинот на огнот, кој го најавија Вашингтон и Анкара, по девет дневните битки долж северната граница на Сирија.Ваквото соопштение пристигна од штабот на курдската партија откако Турција и САД се согласија денеска да се воспостави петдневен прекин на огнот за да им се овозможи на курдските воени трупи да се повлечат од областите во близина на границата.

XS
SM
MD
LG