Достапни линкови

Пенс и Помпео пристигнаа во Анкара


Пенс на аеродромот во Анкара.

Потпретседателот на САД Мајк Пенс и државниот секретар Мајк Помпео пристигнаа во Анкара, во обид да обезбедат примирје со кое ќе се стави крај на турската офанзива во Сирија.

Пенс и Помпео пристигна со различни авиони. Предвидено е тие да се сретнат со турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган, но се уште не се знае дали ќе има средба. Американскиот претседател Доналд Трамп очекува Пенс и Помпео да имаат успешна средба.

Апел Турција да запре со воена офанзива во Сирија повторно упати и германската канцеларка Ангела Меркел.

XS
SM
MD
LG