Достапни линкови

Девет каталонски лидери осудени на затворски казни


Шпанскиот Врховен суд осуди деветмина лидери на организациите и партиите кои се борат за независност на Каталонија на казни затвор од 9 и 13 години за заведување, поради нивната улога на референдумот за независност во 2017 година, објави АП.

Дванаесетте политичари и активисти ги негираа обвиненијата.

За виновсни за граѓанска непослушност се прогласени уште тројца, но не им се изречени затворски казни.Сепаратистите во Каталонија планираа масовна граѓанска непослушност пред пресудата.

Обвинителството бараше до 25 години затвор за Ориол Јункерас, поранешниот потпретседател на Каталонија и највисокиот заговарач за независност во овој судски процес.

XS
SM
MD
LG