Достапни линкови

Индија го изгуби контактот со вселенското летало


Луѓе гледаат преносно во живо од втората лунарна мисија во Индија, Чандрајан-2

Индиската агенција за истражување на вселената го призна големиот неуспех во нејзината амбициозна мисија да стане четврта земја што успешно слетала на Месечината.

Индиската организација за истражување на вселената (ИСРО) соопшти дека денеска изгубила комуникација со вселенското летало „Чандрајан-2“ на надморска височина од околу 2 километри додека се обидувала за лунарно слетување.

Тоа е втора мисија на Месечината во рок од пет месеци, откако вселенското летало Израел Берешит се урна приближувајќи се кон лунарната површина во април.

Само САД, Русија и неодамна Кина слетаа на лунарната површина, а Чандрајан-2 се сметаше за потенцијален симбол на растечкото глобално влијание на Индија.

Мисијата имаше роботска компонента насочена кон проучување на кратерите за кои се смета дека содржат наоѓалишта на вода.

XS
SM
MD
LG