Достапни линкови

Путин и Макрон на разговори за одржување самит за Украина


Францускиот претседател Емануел Макрон денеска е домаќин на неговиот руски колега Владимир Путин

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска е домаќин на неговиот руски колега Владимир Путин, а главни теми на разговорот се очекува да бидат напорите за унапредување на преговорите за спречување на конфликтот меѓу владините сили и сепаратистите поддржани од Москва во источна Украина.

Макрон, кој оствари разговори со Путин во Версајската палата во близина на Париз во 2017 година, овој пат го пречекува рускиот претседател во своето летно престојувалиште во Форт Брегансон, во близина на селото Бормес-лес-Мимосас.

На почетокот на средбата, Макрон рече дека се надева оти неговите разговори со Путин ќе доведат до одржување на самит за кризата во Украина во текот на следните недели, додавајќи дека има „вистинска можност“ за мир.

Рускиот претседател рече дека го поддржува форматот за преговори во кој би биле вклучени Франција, Германија, Украина и Русија, а со цел да се стави крај на конфликтот во источна Украина.

XS
SM
MD
LG