Достапни линкови

По мерката на Приштина, Бектеши утре на Косово


Илустрација. Зградата на Владата на Косово.

Министерот за економија Крешник Бектеши утре во Косово ќе има средба со министерот за трговија и индустрија Ендрид Шала, по мерката на Приштина за забрана на увоз на компир и мед од земјава.

Директорот на Агенцијата за храна и ветеринарство, Зоран Атанасов денеска најави дека ќе побараат од Косово објаснување со аргументи врз основа на кои меѓународни стандарди е донесена мерката на Приштина.

Според Атанасов, македонските производи ги задоволуваат светските стандарди и нема основа изјавата на косовските власти за причините за забрана за увоз на компир и мед.

Во петокот, косовскиот министер за трговија и индустрија Ендрит Шаља наложи забрана на увоз на компири и мед од Северна Македонија како одговор на забраната што Скопје ја воведе за увоз на риба за порибување од Косово.

XS
SM
MD
LG