Достапни линкови

По ослобудувањето, иранскиот танкер плови кон Грција


Иранскиот танкер Адријан Дарија 1.


Иранскиот танкер, за кој Соединетите држави се сомневаат дека превезувал нафта во Сирија, заплови кон Грција, неколку часа откако Гибралтар го отфрли барањето на САД да го задржи бродот.

Иранските власти денеска потврдија дека танкерот Адријан Дарија 1, кој претходно беше познат како Грејс 1, го напушти Гибралтар.

"Нашиот танкер по 45 дена го напушти Гибралтар “, напиша иранскиот амбасадор во Велика Британија Хамид Баидинеџад во објавата на Инстаграм.

Танкерот кој превезува лесна сурова нафта вредна околу 130 милиони американски долари, помина еден месец во Гибралтар поради можното кршење на санкциите на ЕУ.

Американските власти се обидоа да го искористат случајот врз основа на сопствениот пакет рестриктивни мерки кон Иран. Сепак, властите во Гибралтар вчера го отфрлија обновеното барање на САД да не го ослободи танкерот, велејќи дека „ санкции на САД против Иран не може да бидат применувани во ЕУ“.

XS
SM
MD
LG