Достапни линкови

Корбин: На Британија ѝ требаат општи избори


Лидерот на лабуристите, Џереми Корбин, изјави дека владејачката конзервативна партија не успеала во Велика Британија и oпшти избори се промена на патот која ѝ е потрбна на земјата, објавија британските медиуми.

Неговата изјава следува по обелоденувањето таен владин документ во кој се предупредува дека земјата ќе се соочи со недостиг од храна и лекови ако излезе од ЕУ без договор. Од владиниот кабинет соопштија дека тоа е најлошото сценарио за Брегзит.

XS
SM
MD
LG