Достапни линкови

Алијанса за Албанците: Премиере, коалицијата на ДУИ и ВМРО-ДПМНЕ е жива


Првите луѓе на Алијанса за Албанците, Зијадин Села и Арбен Таравари

По вчерашната изјава на градоначалникот на Општина Сарај, Блерим Беџети. Алијансата за Албанците го обвини премиерот Зоран Заев дека иако имал можност, не создал услови „функционерите на ДУИ, вклучени во корупција и организиран криминал, заедно со партиските судии и обвинители, да дадат отчет за нивното минато“.

Од Алијансата за Албанците велат и дека по вчерашната изјава на Беџети се гледа дека и понатаму „функционира коалицијата ДУИ - ВМРО-ДПМНЕ“.

„Не знаеме која е вистината во изјавата на Блерим Беџети во неговите тврдења дека вие сте побарале помош од него, за да влијае во разрешувањето на Јово Вангеловски. Парадоксално е Вие да побарате негова помош и на ДУИ за да го реформирате правосудниот систем, токму од оние кои ја доведоа правдата во мизерна состојба, без трунка доверба и кредибилитет. ДУИ продолжува да ги брани сите функционери на ВМРО и незјините блиски луѓе, што нѐ тера да сфатиме дека оваа коалиција е сè уште жива, исто како што беше некогаш“, велат од Алијансата за Албанците.

XS
SM
MD
LG