Достапни линкови

Уапсени 72 лица на протестите во Русија


Протестите во Москва

Руската полиција уапсила 72 лица на протестите на приврзаниците на опозицијата, организирани во неколку градови, соопштија независни набљудувачи. Според нив, 55 лица се приведени во Санкт Петерсбург, 10 во Москва и седум во Ростов на Дон.

Демонстрантите се противат на одлуката на локалните власти, која во минатиот месец им забрани на десетици независни кандидати да учествуваат на локалните избори.

XS
SM
MD
LG