Достапни линкови

Протести на приврзаниците на опозицијата во Москва


Протестите во Москва

Илјадници приврзаници на руската опозиција се собраа денеска во Москва на четвртиот голем протест во изминатите четири недели кој се одржа под силно полициско обезбедување. Тие се противат на одлуката на локалните власти, која во минатиот месец им забрани на десетици независни кандидати да учествуваат на локалните избори.

На протестите на 27 јули и 3 август, полицијата употреби палки против демонстрантите и уапси повеќе од 2.300 луѓе.

XS
SM
MD
LG