Достапни линкови

Тајфун во источна Кина, загинаа 13 лица


Поплави од тајфун во Кина во септември, минатата година

Најмалку 13 лица загинале, а 16 се водат како исчезнати во источна Кина во лизгање на земјиште предизвикано од голем тајфун, при што беа евакуирани повеќе од еден милион луѓе и големи нарушувања во сообраќајот.

Како резултат на тајфунот Лекима, како што јавија кинески новински агенции, илјадници летови беа откажани во источна Кина, вклучувајќи ги и повеќето летови надвор од двата најголеми аеродроми во Шангај. Речиси 200 стотина возови низ провинцијата Шандонг се суспендирани до понеделник.

XS
SM
MD
LG