Достапни линкови

Путин со предупредување до Вашингтон за нуклеарното оружје


Рускиот претседател Владимир Путин

Рускиот претседател Владимир Путин предупреди дека Русија ќе биде принудена да започне да развива нуклеарни ракети од краток и среден дострел доколку САД го направат истото, откако се повлекоа од историскиот договор за контрола на нуклеарно оружје.

Соединетите американски држави официјално се повлекоа од Договорот за нуклеарни сили од среден опсег (ИНФ) во петокот, откако тврдеа дека Москва го крши договорот, обвинување коешто Кремљ го негира.

Путин ги обвини САД за распад на договорот, но рече дека е неопходно Москва и Вашингтон да продолжат со разговорите за контрола на вооружувањето, за да спречат трката за вооружување.

XS
SM
MD
LG