Достапни линкови

Над 40 мртви во воздушен напад во Либија


Припадници на Либиската Национална Армија

Во воздушен напад на беспилотно летало во јужниот либиски град Мурзук загинале најмалку 43 лица, изјави локален претставник. Според истите извори во нападот се повредени уште 51 лице.

Либиската национална армија (ЛНА), командувана од Калифа Хафтар, ги потврди информациите за нападот, но ги негираше таргетите на цивилите. Таа посочува дека на удар се„опозиционите борци на Чад“, што е вообичаена фраза што се користи за припадниците на племето Тебу, кои се борат со војската на Хафтар. ЛНА го зазеде Мурзук на почетокот на годината, но подоцна ги повлече трупите и се концентрираше на јужниот дел од земјата богат со нафта.

Ова е втор најголем воздушен напад за кој е обвинета ЛНА. Во првиот, во јули, 44 мигранти беа убиени во прифатниот центар на периферијата на Триполи. ЛНА го негираше тоа, но призна дека ги засилила воздушните напади врз либискиот главен град.

XS
SM
MD
LG