Достапни линкови

Силно невреме на албанското крајбрежје, две лица се удавиле


илустрација

Од силното невреме што го погоди речиси целото албанско крајбрежје, создавајќи високи бранови во морето, две лица го загубиле животот, а 15 други се спасени. Во Драч скутер бил погоден од брановите во Ѓири и Лазрит, при што момче на 33-годшна возраст кое управувало, им подлегнало на повредите во болницата во Драч. Исто така, во Драч го загубила животот и една жена на 50-годишна возраст, која била извлечена од водите и била однесена во болница каде и починала. Албанската гранична полиција спасила 14 лица, од кои девет чешки туристи кои биле блокирани во лагуната Вилун кај Велипоја.

XS
SM
MD
LG