Достапни линкови

Трамп го предлага Еспер за нов секретар за одбрана


Марк Еспер

Американскиот претседател Доналд Трамп соопшти дека го номинира Марк Еспер за секретар за одбрана.

Еспер ќе треба да ја преземе функцијата на 24 јуни по оставката на актуелниот шеф Патрик Шанахан кој го повлече своето име од оваа функција поради, како што рече, семејни причини.

Ако предлогот на Трамп го потврди Сенатот, Еспер ќе стане првиот постојан секретар за одбрана откако Џим Матис се повлече од оваа функција во почетокот на 2019 поради несогласувања околу надворешната политика.

Трамп соопшти дека планира да го номинира Дејвид Норквист, кој е дел од Пентагон, за функцијата заменик секретар.

XS
SM
MD
LG