Достапни линкови

Состанок на потписничките на нуклеарната спогодба со Иран


шефицата на европската дипломатија Федерика Могерини

Европската унија на 28 јуни во Виена ќе биде домаќин на состанокот на државите кои ја потпишаа меѓународната нуклеарна спогодба со Иран. Покрај ЕУ, на состанокот ќе учествуваат и претставници на Кина, Франција, Германија, Русија, Британија и Иран. Во соопштението се наведува дека состанокот е со цел да се обезбеди континуирана примена на спогодбата од 2015 година која е под се поголем притисок откако САД се повлекоа од неа пред една година.

XS
SM
MD
LG