Достапни линкови

Уставниот суд на Украина го поддржа указот за вонредни избори


Володимир Зеленски

Уставниот суд на Украина пресуди во корист на указот на претседателот Володимир Зеленски за распуштање на парламентот и распишување вонредни избори. Одлуката на судот го отвора патот парламентарните избори да бидат одржани на 21 јули, околу четири месеци пред редовните. Зеленски на 21 мај, ден по преземањето на функцијата, го распушти парламентот и распиша предвремени избори за 21 јули. Одлуката на Уставниот суд е обврзувачка.

XS
SM
MD
LG