Достапни линкови

Белград - Уапсени повеќе лица поради упадот во РТС и судири со полицијата


Протест пред зградата на Претседателството во Белград.17.03.19.

Припадниците на Министерството за внатрешни работи идентификувале и уапсиле неколку лица под сомнение дека сториле повеќе кривични дела и прекршоци за време на упадот на поддржувачите на Сојузот за Србија во зградата на Радио телевизија Србија (РТС), во саботата ноќта, и за време на митинг пред зградата на претседателството денеска во Белград, објави Министерството за внатрешни работи (МВР).

"Под сомнение дека синоќа влегле со моторна пила во зградата на РТС и мавтале со неа пред вработените во оваа медиумска куќа уапсени се M.Ќ. (1977) и М.П. (1976). Полицијата, исто така, го уапси и УС. (1994), кој е осомничен дека минатата ноќ скршил стаклото на влезот на зградата на Радио Телевизија Србија ", се вели во соопштението.

Полицијата објави дека АН (1984), В.Ј. (1976) и М. М. се уапсени за нападот на овластено службено лице. (1995).

"Тие се осомничени дека вчера, во зградата на РТС, физички нападнале полицајци и предизвикале повеќе истрели", соопшти Министерството за внатрешни работи.

"Приведен е и С.С. (1992), кој е осомничен дека денеска (недела, 17 март), на аголот на улиците кралот Милан и принцот Милош физички нападнал полицаец ", велат од Министерството за внатрешни работи, додавајќи дека за ова се информирани обвинителството и судиите .

XS
SM
MD
LG