Достапни линкови

Кога „невиниот“ бега - вие коментирате


Коментари од „вака се брани Македонија“, инспирирани од протестот на „Бојкотирам“, до „слободата е освоена и нема да ви ја дадеме“. Поделеност и за бегството на Груевски.

Движењето „Бојкотирам“ во неделата вечер успеа да собере околу „1.000 луѓе“, барем според новинарските информации, пред Собранието на Македонија со барања да се стопираат уставните измени, оставка на актуелната Влада и предвремени избори. А коментарите на нашата ФБ страница, вообичаено, различни.

Николче Василевски смета дека „вака се брани Македонија, мирно и достоинствено“, но Орце Цветковски со спротивно мислење: „Па кога има повеќе полицајци од демонстранти нормално ќе е достоинствено, а имаше бесплатен превоз од цела МК“. На Владимир Божиновски му мирисало на слобода, а на Игор Христов „на снег и на зима, а Слободата“, вели, „ја освоивме во декември 2016 и никогаш повеќе нема да ви ја дадеме!“ Бобан Тасев, изгледа ја симпатизира Русија на претседателот Путин, па препорачува: „Мора под итно да го вратиме Груевски на чело на ВМРО и заедно со нашиот православен брат Путин да ја спасиме Македонија од домашните предавници и платеници“. А Ерол Бихорац го коментира присуството на протестот на независната пратеничка Грчева и на Филип Петровски: „Што да се каже, Солза Грчева и Филипче. Гревчиња, божееее...“

За прилогот „Груевски од лидер и премиер до бегалец и азилант“ - повторно поделени мислења во постовите и коментарите на ФБ страницата на РСЕ. Ванчо Коде директно му се обраќа на Груевски, па напишал: „Само што излезе Д од доказ и му ја ДУЧКОСА. Нели ќе лежеше за Македонија... Ама лежиш надвор од Македонија, се надевам кратко ќе ти бидиТ“. Хриска Димовска со контра: „Кога судот суди партиски и политички, нормално, невин е и ќе бега“. Блаже Василоски со контра на контрата: „Уште има малоумни и го бранат, се гордеат со неговото бегство и го поддржуваат секој криминал направен од ВМРО, сè крив им е Заев, а овој цвеќе за мирисање, мед и млеко во нивно време – народот треба да се смени не политичарите“. Потпишан со Јети Бруни со доза на хумор во својот пост: „Сакал да оди во Европа и си отиде пред нас“, а Роби Н Худ иронично и уште пократко: „Тежок е животот патриотски“.

Бран негодувања и подбив предизвикала изјавата на премиерот Заев дека Груевски е можеби киднапиран. Снежана Крстевска коментира: „Уште и откуп ќе треба да платиме“. А Мики Попоски се надоврзува на премиерот: „Можеби, ама... не го предвидовте и откривте тоа?! Доста се вадите на други, имајте м.д. и признајте си ги грешките и неспособните лица во своите редови! Повеќе ќе ве цениме!“ И Љупчо Ефремов реагира на „киднапирањето“: „Киднапиран... ако почекате со барањето за екстрадиција и од Унгарија ќе го киднапираат“.

  • 16x9 Image

    Горица Попова

    Родена е во Кочани, дипломирала во 1976 год. на Филозофскиот факултет во Скопје. Како новинар работи над 30 години. Почнала во Македонско радио- Радио Скопје во 1978 год. Од јуни 2009 год. е соработник на Радио Слободна Европа.

XS
SM
MD
LG