Достапни линкови

Македонија го почнува подготвителниот скрининг за Поглавјето 24


Вицепремиерот Бујар Османи

Македонија денеска го започнува подготвителниот скрининг за Поглавјето 24 насловен „Правда, слобода и безбедност“. Македонската делегација во Брисел ја предводи вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи, во својство на главен преговарач и шеф на државната делегација за преговори со ЕУ. Состанокот ќе трае три дена, за време на кои експертските тимови ќе ги чешлаат седумдесетте страници од европското законодавство посветен на овие теми. До крајот на оваа година треба да се одржат ушти три скрининг состаноци.

XS
SM
MD
LG