Достапни линкови

Отворен патот за признавање на МПЦ


Средба на премиерот Заев и владини министри со поглаварот Стефан и претставници на МПЦ-ОА

Тоа ќе значи дека МПЦ ќе биде призната од најголем дел од православните цркви како рамноправна православна црква, која ќе може да сослужва и да комуницира на рамноправна основа, вели владиката Тимотеј за одлуката на Цариград да објавува независност на црквите и без согласност на останатите цркви.

МПЦ е подготвена за разговор со Цариград за изнаоѓање пат и начин за решавaње на македонското црковно прашање, изјави Владиката дебарско - кичевски Тимотеј за Радио Слободан Европа, коментирајќи ја одлуката што ја донесе Вселенската патријаршија на соборот во Истанбул од 1 до 3 септември, да објавува независност на црквите и без согласност на останатите православни цркви.

До оваа одлука на Вселенската патријаршија доаѓа отако претходно во Истанбул имаше тензична средба меѓу рускиот патријарх Кирил и Вартоломеј и обид на руската црква да спречи томос за украинската и македонската црква. Како и да е Вселенската патријаршија во наредниот период треба да донесе одлука за решавање на афтокефалниот статус на МПЦ-ОА.

Владиката Тимотеј вели дека со последната одлука на Вселенската патријаршија процесот за признавање на МПЦ е отворен.

„Тоа ќе значи дека МПЦ ќе биде призната од најголем дел од православните цркви како рамноправна православна црква која ќе може да сослужува и ќе може да комуницира на рамноправна основа, а дали ќе биде СПЦ или некоја уште со неа согласна или не тоа не треба да не вознемирува зашто ова не го решаваме ние, туку го решава вселенската патријаршија која е прва по чест, но не само по чест туку има и некоја власт ако си прв. А тие одлучија да дадат онаму каде подолго време тлее црковен проблем и мајката црква на канонски начин не сака да го реши тоа, а другите православни цркви кои се наоѓаат во таква состојба бараат помош од Цариград како апелација на некој начин и велат дека ние сме повикани да им помогнеме на тие цркви и на тие народи и во тој поглед одговорноста ја презема цариградската патријаршија, а не МПЦ“, изјави владиката Тимотеј.

Тимотеј вели дека процесот за признавање на МПЦ е отворен, додавајќи дека тоа нема да биде веднаш и ќе продолжи до изнаоѓање прифатливо решение за двете страни.

Премиерот Зоран Заев на прашањето на Слободна Европа дали очекува дека македонското црковно прашање ќе се реши откако Вселенската Патријаршија одлучи самостојно да дава томоси за автокефалност, рече дека ги охрабрува црквите да гледаат низ призмата на пријателство и соработка во интерес на верниците.

Заев - очекувам пријателски црковен однос заради верниците
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:03 0:00

„Се случува во регионот едно градење на пријателство од секој аспект. Регионот е свесен, барем политичкиот дел од регионот, дека нашата иднина и перспектива е во соработка помагање и заедничка агенда- унапредување прво на соработката внатре во регионот, а потоа и на целиот регион со остатокот на светот. Се надевам дека и во православните цркви ќе се гради тоа пријателство. Не сакам да навлегувам во вакви прашања, но можам само да охрабрам и да испратам апел да гледаме низ призмата на пријателство, соработка и бенфитите од таа соработка“, изјави премиерот Зоран Заев

Дел од аналитичарите посочуваат дека согласно вековните начела Цариградската патријаршија е единствен субјет кој издава томос и оти тоа е правило.

Универзитетскиот професор Цане Мојановски очекува дека решавањето на црковното прашање на Украина ќе биде проследено и со решавање на македонското црковно прашање, а оти ставовите на српската и на руската православна црква ќе останат како дел од прашањата на несогласување кои често пати се случуваат во православната црква.

„Очекувам дека ќе се реши. Вселенскиот патријарх и положбата на вселенската патријаришија е единствена инстанца која другите православни цркви ги информира дека е востановена нова црква и издава томос или ги информира другите помесни цркви. Вселенскиот патријарх е единствена инстанца која другите православни цркви ги известува дека е создадена нова црква, а таа нова црква се темели обично на некоја историска црква како што е во случајот со нас Охридска архиепископија за која оваа година 1000 години се славеше, вели Мојановски.

Инаку во јавноста веќе се појавија коментари дека одлуката на Вселенската патријаршија може да предизвика остри несогласување со руската православна црква, но Мојановски вели дека во целата историја има разлики по гледањето за одделните прашања, меѓу кои порано за БПЦ, а сега дека се уште има разлики за црквата во Молдавија каде има руска и молдавска црква. Издавањето томос е во надлежност на вселенската патријаршија и во таа смисла се остварува единство меѓу сите православни цркви, вели Мојановски.

Владиката Тимотеј очекува дека во наредниот период ќе има средба на комисиско ниво од страна на претставници на Цариград со дел од архиереите на МПЦ на кои ќе има разговори пред Вселенската патријаршија да донесе одлука.

Инаку во изминатиот период и премиерот Зоран Заев испрати замолница до Вселенската патријаршија да посредува да се реши македонското црковно прашање.

Во меѓувреме немаше придвижување напред и во односите на МПЦ со Српската православна црква и со Грчката православна црква поради немање желба за признавање на МПЦ под името Македонската православна црква - Охридска архиепископија.

  • 16x9 Image

    Мирјана Спасовска

    Родена е во Скопје 1971 година. Од 1996 та година работи во телевизиската кука А1. Од 1998 та година е во телевизијата Телма каде за централно информативната емисија известува за дневни социјално - општествени теми.  Во Радио Слободна Европа е од 2002 та година.  

XS
SM
MD
LG