Достапни линкови

Борис Џонсон: Договорот за името е фантастична вест


Борис Џонсон

Шефот на британската дипломатија, Борис Џонсон, на неговиот Твитер профил го поздрави постигнатиот договор меѓу премиерите на Македонија и на Грција Зоран Заев и Алексис Ципрас за спорот за името.

„Фантастична вест е дека премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас постигнаа договор за прашањето за името. За ова е потребно лидерство и политичка храброст. Ги охрабрувам сите политички лидери во двете земји да ги препознаат бенефитите што ќе ги донесе решавањето на ова долгогодишно прашање“, напиша Џонсон на Твитер.

XS
SM
MD
LG