Достапни линкови

Тачи: никогаш не разговарав за размена на територии


Претседателот на Косово Хашим Тачи

Претседателот на Косово Хашим Тачи изјави дека никогаш не разговарал или ќе разговара за поделба на Косово или за размена на територии. Тој смета дека оваа тема се појавила со цел, „опипување на пулсот“ на Косово, Србија и земјите во регионот. „Се лансираат лажни вести кои потоа стануваат политички теми. Во интерес е да се проверат идеите, да се види дали некој ги покренува за да се отвори расправа. Идејата за размена на територии беше лажна вест“, рече тој во интервју за приштинската телевизија „Клан Косова“.

XS
SM
MD
LG