Достапни линкови

Иран го демантира Мароко дека вооружува сепаратистичка група


Иранската амбасада во Мароко

Иранското министерство за надворешни работи демантираше дека ја вооружува бунтовничката група која се бори за независност на Западна Сахара откако Мароко ги прекина дипломатските врски со Техеран по обвинувањата.

Според министерството, тврдењата се лажни. Мароканскиот министер за надворешни работи Насер Боурита го обвини Иран и нивниот либански шиитски сојузник Хизбалах дека го тренираат и вооружуваат Фронтот Полисарио.

XS
SM
MD
LG