Достапни линкови

ВМРО-ДПМНЕ бара недоверба во Владата оти работи само за партиски интереси


Седиштето на ВМРО ДПМНЕ

Собранието денеска го објави барањето за гласање на доверба на Владата поднесено од страна на опозициската ВМРО-ДПМНЕ и потпишано од 41 пратеник на партијата. Во образложението се наведува дека Владата предводена од СДСМ и ДУИ во изминатиот период покажала дека нема капацитет за водење на институциите кои се под извршната власт.

„Оваа Влада наместо да се зафати со решавање на реалните проблеми и потреби на граѓаните на Република Македонија како што ветуваа во предизборието, тие работат исклучиво за остварување на партиските потреби и интереси“, се наведува во документот поднесен од ВМРО-ДПМНЕ.

Според опозициската партија, единствени проекти коишто ги спровела Владата, како што е наведено, се нагло партизирање на институциите и нивно деградирање, заробено судство, како и луксузирање на владините функционери со парите на граѓаните и политички реваншизам.

На собраниската веб-страна засега не е закажана седницата на која треба да се гласа за доверба на Владата, но најверојатно точката ќе биде ставена на дневен ред в среда.

XS
SM
MD
LG