Достапни линкови

Новиот претседател на Ерменија положи заклетва на функцијата


Армен Сарксијан

Армен Саркисјан положи заклетва како претседател на Ерменија во услови на шпекулации дека неговиот претходник Серж Саркисјан со кого не е роднински поврзан ќе ја преземе премиерската функција, која има поголема моќ по спроведувањето на уставните реформи во земјата.

64 годишниот Армен Саркисјан, кој е поранешен амбасадор во Британија беше избран од пратениците на 2 март. Парламентот треба да го избере идниот премиер на земјата на 17 април.

XS
SM
MD
LG