Достапни линкови

Протест против аерозагадувањето во Приштина


Во Приштина протест против аерозагадувањето
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:05 0:00

Во Приштина протест против аерозагадувањето

Во косовскиот главен град Приштина денеска се одржаа протести против големото загадување на воздухот, на кои учествуваа претстатавници на политичките партии како и поголем број граѓани.

Демонстрантите носеа маски на лицата и бараа да се преземат мерки против рекордното загадување. Градските власти го ограничија движењето на сите приватни автомобили во градскот центар од шест до 22 часот, а автобусите се бесплатни за граѓаните.

XS
SM
MD
LG