Достапни линкови

Грција заплени товар со експлозив


илустрација

Грчката крајбрежна стража соопшти дека запленила товар со експлозив на брод кој од Турција пловел за Либија. Во бродот имало 29 сандуци со детонатори и експлозивни материјали. „Крајбрежната стража деактивира подвижна бомба“, изјави контра адмиралот Јанис Сотиру и додал дека бродот „Андромеда“, под знамето на Танзанија, имал многубројни структурни реформи и оти никогаш не требало да плови. Капетанот на „Андромеда“ најпрвин тврдел дека бродот плови за Џибути, но потоа признал дека крајна дестинација било либиското пристаниште Мисрата.

XS
SM
MD
LG