Достапни линкови

Протест во Валандово против рудници во југоисточна Македонија


Илустрација - Протест во Скопје против отворање на рудникот Казандол. 08.12.2017

Овде сме денес да кажеме стоп за изградба на рудниците „Казандол“, „Иловица“ и „Боров дол“, нема да дозволиме тоа да се случи, порачаа денеска во Валандово стотици граѓани од Југоистокот на Македонија кои се против изградба на рудници со отворен коп во земјава.

Тие побараа власта итно да ги исполни своите предизборни ветувања и да направи транспарентна ревизија, како што истакнаа, на сите 86 доделени концесии за изградба на рудници во Источна Македонија, во која ќе бидат вклучени и граѓаните.

„Ние сме тука да кажеме итно стопирање за изградба на рудникот Казандол. Ако дозволиме да се изгради и да почне со работа „Казандол“ и „Иловица“ исто така, тоа е само почеток на крајот. На нас ни следуваат уште 84 доделени концесии во цела Источна Македонија, геноцид врз 400 илјади граѓани на Република Македонија. Сите тие концесии се доделени во еден ден“, рекоа учесниците во протестот.

Демонстрантите маршираа од автобуската станица во Валандово кон регионалната крстосница Валандово-Пирава-Миравци каде одржаа говори и ги истакнаа нивните барања. Во склоп на собирот во 15 часот ќе се одржи конференција „Граѓаните против рудниците на смртта“, на која граѓаните ќе можат да слушнат слични искуства за стопирање на рудници во Романија.

XS
SM
MD
LG