Достапни линкови

Младиќ осуден на доживотен затвор


поранешниот командант на босанските Срби, Ратко Младиќ, Хаг, 22.11.2017.

Трибуналот на Обединетите нации во Хаг оцени дека поранешниот командант на босанските Срби, Ратко Младиќ, е виновен за 10 од 11 точки од обвинението за воени злосторства и злосторства против човештвото, вклучувајќи и геноцид. Тој е осуден на доживотен затвор. Претходно Младиќ беше отстранет од судницата во Хашкиот трибунал, откако без дозвола од судијата почна да вика „Лаги“ и да му се противи на судот, кој во моментов ја изрекува пресудата против него.

XS
SM
MD
LG